Data Governance

Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?  

Na początku należy poruszyć kwestię – skąd i dlaczego w środowisku analitycznym, które z zasady powinno być uporządkowane i czytelne, pojawia się chaos?

Przedsiębiorstwa dzięki analityce biznesowej, budują swoją przewagę rynkową, ale to właśnie często jej wysoka dostępność dla użytkowników biznesowych w połączeniu z bogatą liczbą funkcjonalności mogą wprowadzić pewien nieład w środowisku analitycznym.

Dlaczego w środowisku analitycznym pojawia się chaos?

Często ten na początku niewinnie wyglądający nieład z czasem przeradza się w chaos. Najczęściej możemy zaobserwować go w takich obszarach, jak: Ludzie, Procesy, Dane i Technologia. W wielu organizacjach pojawia się brak odpowiedzialności biznesowej i technicznej za dane. W środowisku występuje wiele różnych raportów – często nieużywanych i niepotrzebnych. Duża ilość raportów przekłada się na słabszą wydajność środowiska lub konsumuje niepotrzebnie licencje. Organizacja przestaje mieć kontrolę nad danymi – pojawia się problem z określeniem istotności danych. Wzrastająca liczba źródeł danych, różnorodność formatów, zmienność w czasie, ma wpływ na to, iż pracownicy tracą zaufanie do danych – pojawia się brak tak zwanej jednej wersji prawdy. Na koniec dochodzi zamieszanie związane z dowolnością wizualizacji i brakiem spójności pomiędzy raportami.

Aby zmienić ten stan rzeczy i przywrócić ład w środowisku analitycznym należy pomyśleć o wprowadzeniu pewnych rozwiązań systemowych, które niewielkim kosztem można uruchomić w organizacji. Często w takiej sytuacji może pomóc zaufany partner, który ma doświadczenie ze środowiskami analitycznymi na różnym etapie ich rozwoju. Wiedza zespołu wynikająca z setek projektów analitycznych jest tutaj bezcenna – bo po co uczyć się na własnych błędach.

Zmiany można wprowadzać stopniowo, zaczynając od jasnego określenia stanowisk ról w całym procesie. Przypisanie odpowiedzialności jest najważniejszym elementem, gdy już wszystkie elementy znajdą swojego gospodarza, trzeba zbadać potrzeby biznesowe i określić ich priorytety. Nie można również zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego przepływu wiedzy.

Kolejnym wyzwaniem jest wpisanie analityki w odpowiednie procesy biznesowe. Warto zdefiniować procesy wchodzące w skład głównych procesów: zarządczych, operacyjnych i pomocniczych oraz przypisać do nich wspierające analizy. Należy określić występujące typy raportów, kokpitów, ich formaty i wizualizacje, częstotliwość odświeżania i publikacji, aby zadbać o spójność całości.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o jakość danych?

Dane są paliwem dla nowoczesnych organizacji. Warto więc zadbać o ich jakość. Firmy powinny wiedzieć, które grupy danych są istotne i trzeba szczególnie o nie zadbać, zapewniając bezpieczeństwo, wydajność i dostępność w razie awarii. Kto za dane odpowiada biznesowo i jakich pojęć biznesowych te dane dotyczą. Nie można zapomnieć, że bardzo istotną rolę w zarządzaniu danymi odgrywają metadane. Pomocne są tu nowoczesne rozwiązania do zarządzania bazami danych, jakością danych i ich przepływem. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele kwestii można w organizacjach usprawnić bez ponoszenia wysokich kosztów.

Powszechność systemów, rozwiązań i aplikacji ma wpływ na środowisko analityczne. Spotykamy się ze środowiskami lokalnymi, chmurowymi, hybrydowymi. Pracownicy mają dostęp do bezpłatnych wersji, które wykorzystują w ramach działu i czasem w brew architekturze korporacyjnej. Często spotykamy się z kilkoma rozwiązaniami analitycznymi w ramach jednej organizacji. Nie daje to spać spokojnie pracownikom IT, jednak biznes nie znosi pustki, firmy istnieją po to, żeby zarabiać pieniądze, a pracownicy mają wydajnie wspomagać ten proces. Dlatego pracownicy szukają nowych lepszych rozwiązań z chęcią, jak najmniejszego angażowania IT. Czasem jednak w organizacji trzeba przejrzeć architekturę i zastanowić się, czy na pewno “darmowe” rozwiązanie jest tym najtańszym, czy system w infrastrukturze lokalnej jest tym najbezpieczniejszym, a rozwiązanie w chmurze najbardziej elastycznym. Należy pamiętać, że brak odpowiedzialności za architekturę może doprowadzić do takiego stanu, że późniejsze wyjęcie jednego klocka może rozsypać całą układankę.

Jak w pełni poradzić sobie z powyższymi wyzwaniami? Z jednej strony można wspomagać się nowoczesną technologią klasy Data Governance. Z drugiej strony można podejść do tematu ewolucyjnie bez radykalnych zmian.

Jak przywrócić ład i porządek?

W APN Promise zaczynamy najczęściej od przeprowadzenia audytu, który w uporządkowany sposób pokazuje szanse i zagrożenia istniejące w środowisku, przedstawia wytyczne i zalecaną konfigurację oraz kreśli wizję rozwoju środowiska analitycznego. Jest dla nas priorytetem, aby w postaci transferu wiedzy przekazać te wszystkie informacje kluczowym pracownikom w postaci najlepszych praktyk związanych ze środowiskiem analitycznym Microsoft i różnymi rozwiązaniami wchodzącymi w jego skład.

Nasi klienci podkreślają, że przy wprowadzaniu ładu w środowisku analitycznym bezcenne jest doświadczenie zespołu. Jeżeli chcesz się o tym przekonać, to zapraszamy do konsultacji i działania z nami. Jesteśmy gotowi dzielić się wiedzą, aby Twoja organizacja zyskała jak najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb.

Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z chaosem w środowisku analitycznym.

Umów się z nami na bezpłatne konsultacje